איך להתמודד עם הפרעת התנגדות מתריסה (ODD) אצל ילדים

הורים רבים מוצאים את עצמם בסיטואציה בה הם מרגישים כי אין בידם את הכלים להתמודד עם הפרעת התנגדות מתריסה  Opposional Defiant disorder = ODD, כאשר היא מופיעה אצל ילדיהם.

אך עם תדרוך נכון ומחקר מעמיק, ניתן לפתח תכנית פעולה שתאפשר לכם וגם לילד שלכם להתמודד עם הקשיים כשהם צפים, ולעשות זאת בדרך שתקרב אותם אליכם – ולא תרחיק. במאמר זה נסביר אודות הפרעת התנגדות מתריסה אצל ילדים, מה ניתן לעשות ולמי כדאי לפנות.

מהי הפרעת התנגדות ODD אצל ילדים?

הפרעת התנגדות ODD מתאפיינת בהתנהגות מתנגדת באופן עקבי, עוינת, לרוב מתריסה ועקשנית כלפי הורי הילד, מורים או גננות, ואף אחים או חברים. הילד מביע חוסר שיתוף פעולה תקיף מול גורמים שונים. בדרך כלל ילד או ילדה עם ODD הם קשי מזג וזעופים, נוטים להילחם ולהיאבק בהנחיות והוראות של אנשי סמכות, ולרוב מאשימים את סביבתם בהתנהגות המתריסה שלהם.

מה ההבדל בין ODD והפרעת קשב וריכוז ADHD ומה הקשר ביניהם?

הפרעות קשב וריכוז ADHD נפוצה בקרב ילדים, וישנו קשר בינה ובין הפרעת התנגדות מתריסה ODD. כ-40% מהילדים עם הפרעת קשב וריכוז יפתחו ODD וכחצי מהם ישתחררו מהפרעת ODD בהגיעם לגיל 8. הקשר ביניהם נובע מהקושי הרב של הילד להתמודד ולתפקד תחת המכשולים שמפילה עליו הפרעת קשב וריכוז, ועל כן נוצר אצלו תסכול רב שיוצר התנהגות עוינת וחסרת סבלנות, שעלולה להתפתח לכדי הפרעת התנגדות מתריסה.

איך מאבחנים הפרעת התנגדות אצל ילדים?

במידה וההסבר על הפרעת התנגדות ODD מצלצל לכם מוכר, ואתם מרגישים שהאפיון מתאים להתנהגויות שאתם חווים מילדיכם, חשוב לעבור הליך אבחון מקצועי אצל מטפל/ת המומחים בהפרעות התנהגות אצל ילדים בכדי לשים את האצבע על הבעיה באופן מובהק ובטוח.

מהו הטיפול לילד עם ODD?

במידה וילדכם אובחן רשמית עם ODD, אל חשש – יש מה לעשות. ישנם רופאים ומטפלים בארץ המתמחים בהתמודדות עם הפרעת התנגדות מתריסה ODD, ובעזרתם תוכלו להעניק לילדכם וגם לעצמכם כלים שיסייעו לכם התמודדות עם ההפרעה, על ידי טיפול משותף ומעקב קבוע אחר ההתפתחויות.

איך אפשר ליצור משמעת אצל ילד עם הפרעת התנגדות?

אחד האתגרים הקשים ביותר לגדל ילד עם הפרעת התנגדות הוא יצירת משמעת. ילד עם ODD מפתח התנהגויות מתריסות אשר הולכות כנגד כל ניסיון של ההורה או בעל הסמכות ליצור משמעת. מומחים ממליצים לנקוט בשיטה הבאה: בקשו דבר מה מילדכם פעם אחת באופן רגוע. אם הוא לא נענה לכך בתוך כ-2 דקות, חזרו על הבקשה והדגישו כי זו הפעם השנייה שאתם מבקשים ממנו, ושאלו האם הוא מבין ויודע מהן ההשלכות באם הוא ימשיך להתעלם או להתנגד, ובקשו ממנו לבצע החלטה חכמה. אם אתם צריכים לבקש בפעם השלישית – הילד יישא בעונש המדובר, למשל איסור על טלוויזיה או סמארטפון למשך שעה. חשוב כי ההשלכה תבוא בפרופורציה למעשה, בכדי שהילד יוכל להקשר ביניהם ובתקווה להחליט להתנהג אחרת בפעם הבאה.

כיצד הדרכת הורים יכולה לעזור לילד עם ODD?

כאמור, לרוב הפרעת התנגדות מתריסה  ODDתשפיע בעיקר על סביבתו של הילד, ולאו דווקא תפריע לו. לגדל ילד עם הפרעת התנגדות זה לא פשוט, ואף מאתגר מאוד – אך בעזרת הדרכת הורים, הורי הילד הסובל מהפרעת ODD יוכלו לקבל את הכלים להתמודד עימה ולהיטיב עם הילד שלהם, לפתח מולו ערוץ תקשורת בריא ומכיל ולעזור לו להתאקלם במסגרות השונות. הפרעת התנגדות אצל ילדים אמנם מקשה על שגרת החיים של ההורים, אך עם הדרכה והכוונה נכונה תוכלו להבין את המצב לעומק ולפעול באופן שיתאים לילד עם ODD.

מדוע כדאי לבחור במרפאת באלנס?

ד"ר צחורי שרון, תדע לייעץ לאבחן, ולעזור. הכל ישר, בגובה העיניים, עם מעקב ככל שצריך.

מתוך אתר upbility.net

לסיכום

הפרעת התנגדות מתריסה ODD הינה הפרעה המתאפיינת בהתנהגות עיקשת, התנגדות לגורמי סמכות בכלל והורים בפרט, עוינות ועקשנות בכל הקשור לקבלת הוראות או הנחיות. לגדל ילד עם הפרעת התנגדות זו משימה לא פשוטה, ועל כן מרפאת באלנס מבטיחה לכם ליווי מקצועי, רגיש ומהימן, תהליך מעמיק ואפקטיבי בו תקבלו כלים להתמודדות עם ODD, שיוכלו לעזור לכם ולילדכם לפתח קשר בריא ולהגיע לרוגע ואיזון.

ד"ר שרון צחורי

ד"ר שרון צחורי

רופאת ילדים, מאבחנת ומטפלת ADHD עם ניסיון של 25 שנה,
בעלת מרפאת קשב וריכוז Balance, בגני תקווה

אודות
מרפאה לטיפול ואבחון הפרעות קשב וריכוז, קרית אונו - באלנס - Balance, לוגו

מוזמנים להשאיר את הפרטים שלכם בטופס ואנו ניצור איתכם קשר בהקדם

פוסטים אחרונים

מהתקשורת

ראיון עם ד"ר צחורי - רדיו 102FM

אהבה לADHD - שיחה עם מיכל צפיר

ראיון עם ד"ר צחורי - רדיו 103FM

הכי טוב של כולנו עם ADHD - שיחה עם מעיין אדם

רשתות חברתיות