הילד ביישן, סנוב או שפשוט יש לו חרדה חברתית?

הורים רבים תוהים מה הסיבה לקשיים החברתיים של ילדיהם. לעיתים אלו יכולים להיות סימני ביישנות, הימנעות, או חשש ליצור קשר, ולפעמים אלו יכולים להיות התנהגויות מתנשאות, יהירות ואף חצופות כלפי ילדים אחרים. במרפאת הקשב והריכוז באלאנס המנוהלת על ידי ד"ר שרון צחורי, ניתן יהיה לרדת לשורש הבעיה ולבדוק האם מדובר בחרדה חברתית אצל ילדים, לטפל בה ולהביא לשיפור משמעותי.

אני לא רוצה חברים!

בוודאי שהילד או הילדה שלכם רוצים חברים, מה שהם לא רוצים זה לחוש תסמינים לחרדה המתלווה לכל נסיון להתיידד או ליצור קשר חברתי משמעותי. לילדים, במיוחד בגילאים רגישים כמו תחילת גיל ההתבגרות או לאחר שינוי משמעותי במקום המגורים או המצב המשפחתי, עלול להתפתח קושי ליצור קשרים חברתיים בכיתה או בקהילה, קושי שזקוק למענה תומך ממכם ומגורם מקצועי על מנת להביא לשיפור והצלחה בתחום החברתי, בד בבד עם העלאת הדימוי והערך העצמי. לאחר אבחון מעמיק ניתן יהיה להבין האם הגורם לקושי החברתי הינו הפרעת חרדה חברתית ולהתאים לה טיפול יעיל וממצה. 

מהי הפרעת חרדה חברתית?

חרדה חברתית אצל ילדים הינו מצב המסב סבל רב לילד וכרוך בתחושת לחץ ופחד מפני ביקורת חברתית. תסמינים לחרדה כוללים חשש מתמיד מפני מה חושבים עליו, על המראה החיצוני שלו, על התנהגותו ועל מעשיו. ללא טיפול משמעותי, ילד חרד עלול להפוך לאחר בגרותו למבוגר חרד חברתית. לכן חשוב כל כך לאבחן נכונה את הגורמים לקשיים החברתיים של הילד ולטפל בהם מוקדם ככל האפשר. לעיתים, מגלים את החרדה חברתית בזמן אבחון הפרעות קשב וריכוז, אשר בעצמם תורמים לקשיים חברתיים. 

עד כמה נפוצה חרדה חברתית?

על פי מחקרים שנעשו ברחבי העולם, ארה"ב ואירופה, משערים כי אחוז הילדים המציגים תסמינים לחרדה חברתית עומד על 2%-3%. אולם חשוב לזכור כי רק חלק מן הילדים מגיעים באופן מסודר לאבחון ולכן המספרים עשויים להיות גבוהים אף יותר. חשוב לאבחן מקצועית כל מקרה לגופו על מנת להציע לילד את הטיפול המיטבי אשר יביא להקלה גדולה ולהצלחה בתחום החברתי. 

איך נראית חרדה אצל ילדים ומתבגרים? 

כמובן שכל ילד הינו עולם ומלואו, ואין ילד שזהה בהתנהגותו לילד אחר, אך המאפיינים העיקריים של חרדה חברתית אצל ילדים הינו הפחד הבלתי נשלט ממה יגידו עליי ומה יחשבו עליי. הביקורת הפיקטיבית שהם משוכנעים שאנשים אחרים מעבירים עליהם משפיעה כמעט על כל החלטה שהם מחליטים, בין אם זו ההחלטה להשתתף ( או יותר נכון, להמנע ) מאירוע חברתי, ללבוש בגד מסויים, להעריץ קבוצת כדורגל או להקה, לאכול ליד חבריהם או לומר את דעתם. 

תסמינים מבלבלים וחופפים בין ADHD וחרדה חברתית

לעיתים קרובות, ניתן לזהות תסמינים של חרדה אצל ילדים עם הפרעות קשב וריכוז. לאחר אבחון מקצועי ניתן יהיה לזהות האם מדובר בתופעת הלוואי של קשב וריכוז או הפרעה על רקע חרדה. לאחר זיהוי מדוייק של שורשי הבעיה, ניתן יהיה להתאים טיפול הולם ויעיל לשיפור המיומנויות החברתיות של הילד, העלאת הבטחון העצמי והדימוי העצמי. 

מרפאת קשב וריכוז באלנס

מרפאת באלנס בהנהלת ד"ר שרון צחורי הממוקמת בגני תקווה מתמחה בכל סוגי האבחון, כולל אבחון הפרעת קשב וריכוז או חרדה חברתית אצל ילדים. באמצעות אבחון מדוייק והתאמת הטיפול הנכון ניתן יהיה לסייע להם להפתח ולהתחיל ליצור קשרים חברתיים משמעותיים ולגדול להיות בטוחים יותר בעצמם, שלמים יותר עם עצמם ובעלי מיומנויות חברתיות טובות יותר. 

ד"ר שרון צחורי

ד"ר שרון צחורי

רופאת ילדים, מאבחנת ומטפלת ADHD עם ניסיון של 25 שנה,
בעלת מרפאת קשב וריכוז Balance, בגני תקווה

אודות
מרפאה לטיפול ואבחון הפרעות קשב וריכוז, קרית אונו - באלנס - Balance, לוגו

מוזמנים להשאיר את הפרטים שלכם בטופס ואנו ניצור איתכם קשר בהקדם

פוסטים אחרונים

מהתקשורת

ראיון עם ד"ר צחורי - רדיו 102FM

אהבה לADHD - שיחה עם מיכל צפיר

ראיון עם ד"ר צחורי - רדיו 103FM

הכי טוב של כולנו עם ADHD - שיחה עם מעיין אדם

רשתות חברתיות