מדוע להשתמש בתרופות לטיפול בהפרעות קשב וריכוז?

נלקח מתוך אתר ATTITUDE אני ממליצה לכל אחד שמתעניין בנושא-להיכנס וללמוד.

תרופות ממריצות הן הצורה המומלצת ביותר לטיפול בהפרעות קשב וריכוז מסיבה אחת פשוטה: מחקרים מראים שהן היעילות ביותר. "כאשר מבוגרים שואלים אותי שאלות על למה הם צריכים לנסות תרופות כדי לנהל את ADHD שלהם, התשובה שלי תמיד מסתכמת בשתי מילים: תרופות עובדות", ראסל א 'בארקלי, Ph.D., אומר. " כאשר אתה מוצא את התרופה הנכונה, אתה יכול לחוות שיפור משמעותי בתסמיני ADHD שלך". במהלך הקריירה בת ארבעת העשורים שלו, בארקלי פרסם יותר מ -270 מחקרים ומאמרים, כתב 23 ספרי ADHD חיוניים, מסר יותר מ -800 כתבות, ושינה את ההבנה של העולם לגבי מה זה אומר שיש ADHD ולטפל בו ביעילות.

הנחיות הפרקטיקה הקלינית שפותחו על ידי האקדמיה האמריקאית לפסיכיאטריה של הילד והמתבגר (AACAP) ממליצות על תרופות כטיפול קו ראשון ל- ADHD, תוך ציטוט סקירה רשמית של 78 מחקרים על הטיפול ב- ADHD, אשר "תמכו באופן עקבי בעליונות של ממריץ על פני הטיפול שאינו תרופתי".

טיפול תרופתי בשילוב עם טיפול התנהגותי הוא הטיפול האופטימלי ב- ADHD בקרב ילדים בגיל בית הספר, אך "התערבות תרופתית עבור ADHD יעילה יותר מאשר טיפול התנהגותי בלבד".

מהן תרופות ממריצות להפרעות קשב וריכוז?

המוליכים העצביים העיקריים החסרים במוחות ADHD הם נוראפינפרין ודופמין. התרופות העיקריות המשמשות לטיפול ב- ADHD מעוררות תאים ספציפיים במוח לייצר יותר מהמוליכים העצביים הלקויים הללו – ומכאן התווית התיאורית "ממריצים".

תרופות ממריצות שאושרו על ידי ה- FDA מספקות רק שתי מולקולות: מתילפנידאט ואמפטמין. "אין ראיות בשום מקום המצביעות על כך שמולקולה אחת טובה יותר באופן מהותי מהשנייה", אומר ויליאם דודסון, MD. LF-APA, פסיכיאטר מוסמך, סופר, דובר ויועץ לרפואת ADHD.

  • הממריצים המבוססים על מתילפנידאט כוללים-ריטלין, קונצרטה וכולי.
  • הממריצים המבוססים על אמפטמינים כוללים-אדרל, ויואנס.

"שיעורי התגובה של מתילפנידאט ואמפטמין הם בערך אותו דבר", אומר דודסון. "כשמנסים גם מתילפנידאט וגם אמפטמין, מקבלים שיעור תגובה חזק של 80 עד 85 אחוזים. עכשיו, זה אומר שאם אתה לא מקבל תגובה טובה עם כל תרופה שאתה מנסה, אל תוותר. נסה את התרופה האחרת".

רוב האנשים מסתדרים היטב עם מתילפנידאט או אמפטמין, אבל לא שניהם, מסביר דודסון. הוא מנסה את שני הסוגים עם כל מטופל כדי להבטיח שהמטופל מקבל את התוצאה הטובה ביותר האפשרית עם תרופות ADHD. דודסון ממליץ גם על פורמולציות ארוכות טווח של ממריצים ולא על ניסוחים קצרי טווח. עבור רוב החולים, הפורמולציות ארוכות הטווח דורשות נטילת כדור אחד ביום בלבד, מספקות כיסוי חלק ועקבי יותר לאורך כל היום, ומתפוגגות בהדרגה רבה יותר, הוא מסביר.

מהו המינון הנכון?

אף בדיקה אינה יכולה לחזות איזה מינון של תרופות ייתן למטופל את רמת היתרונות האופטימלית ללא תופעות לוואי. מה שעבד הכי טוב עבור אחיך יכול להיות לא יעיל עבורך, ולהפך. המינון של כל מטופל נקבע על ידי ניסוי וטעייה.

בדיקות גנטיות למדידת האללים המפרקים תרופה אינן יכולות לחזות את המינון שאדם יזדקק לו. רופאי ילדים רבים מאומנים לרשום מספר מסוים של מיליגרם לקילוגרם ממסת הגוף של המטופל, אך אין ראיות לכך שמינון אידיאלי של תרופות ADHD נמצא בקורלציה כלשהי לגודל, גיל, מין, ציוני סולם או חומרת הליקוי של המטופל.

הנה מה שכן קובע את המינון האופטימלי של המטופל או תרופות ADHD:

  • חילוף חומרים אישי – כיצד תרופות נספגות במערכת העיכול. זה משתנה כל הזמן עבור ילדים מתחת לגיל 16, ולכן המינון של הילד שלך צריך להיות מותאם פעם בשנה באוגוסט ממש לפני תחילת בית הספר.
  • נוירוכימיה אינדיבידואלית – באיזו יעילות מולקולות של תרופה חוצות את מחסום הדם-מוח מזרם הדם לתוך המוח.

חשבו על תרופות להפרעות קשב וריכוז כפי שהייתם חושבים על משקפיים. אדם שאינו יכול למקד את ראייתו צריך להרכיב משקפיים; אדם שאינו יכול למקד את תשומת לבו ולשלוט בדחפים שלו עשוי להזדקק לתרופות ADHD. שני אנשים אינם יכולים להחליף משקפיים מכיוון שכל מרשם מותאם אישית לאדם ולאתגרי הראייה הייחודיים שלו. הרעיון של משקפי מרשם במינון גבוה לעומת משקפי מרשם במינון נמוך הוא די שטותי. מה שאנחנו רוצים זה את המינון הנכון עבור כל אדם, וכאשר המרשם הנכון מושג, אז האדם רואה עם ראייה 20/20, כמעט ללא תופעות לוואי.

"תרופות ADHD מיועדות ליותר מסתם בית ספר", אומר דודסון. "זה בשביל להיות מסוגל להיות חברותי, להסתדר עם המשפחה, להכין שיעורי בית, לעמוד בציפיות בעבודה, לנהוג במכונית בלילה ולהיות בטוח. ההמלצה הנוכחית היא לקחת תרופות בכל מקום שבו יש פגיעה בהפרעת קשב וריכוז".

מהו המינון הלא נכון?

מינונים אופטימליים משתנים מאוד מאדם לאדם. טווח המינונים שאושר על ידי ה- FDA עבור רוב התרופות ADHD מכסה רק כמחצית מכל האנשים. דודסון מעריך כי 6 עד 8 אחוזים מהילדים, המתבגרים והמבוגרים מבצעים אופטימיזציה במינונים נמוכים יותר מהמינונים הנמוכים ביותר שנעשו, ועד 40 אחוזים מהאנשים מבצעים אופטימיזציה במינונים גבוהים יותר מאלה שנחקרו ואושרו על ידי ה- FDA.

"רופאים צריכים להפסיק להסתכל על מינון מנקודת מבט של מינון גבוה לעומת נמוך, ובמקום זאת להתמקד בכוונון עדין של מינון לאדם הייחודי. על ידי הכנסת Vyvanse למים, למשל, או שימוש בפורמולציות נוזליות כגון Quillivant XR, רופאים יכולים להתאים את המינון למינון נמוך יותר מהמינון הנמוך ביותר שנעשה אם מישהו מגיב היטב לכמות קטנה", אומר דודסון.

היכן המינון משתבש: מטופלים מצפים שהם ירגישו מגורה או שונה בדרך כלשהי.

הכלל: המולקולה הנכונה במינון הנכון אמורה להחזיר את האדם לרמות תפקוד נורמטיביות, ולא לאיזה מצב מלאכותי מוגבר, וללא תופעות לוואי.

אם תרופות ממריצות לא עובדות?

לא כל הילדים והמבוגרים עם ADHD מגיבים או סובלים תרופות ממריצות.

האקדמיה האמריקאית לפסיכיאטריה של הילד והמתבגר מכנה את סטרטרה הספציפית ל-ADHD תרופה שאינה ממריצה Strattera תרופה -במנגנון של עיכוב ספיגה חוזרת של נוראפינפרין סלקטיבי (SNRI); המבנה שלה, מודלים של פעולה, משך הזמן הדרוש כדי לעבוד, ותופעות לוואי דומים במובנים רבים לקבוצה של תרופות להפרעות במצב הרוח בשם "מעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין סלקטיביים", או SSRI.

מאושרת לשימוש עם ילדים מגיל שש ומעלה, כמו גם עם בני נוער ומבוגרים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז. בטיחות ויעילות לא נקבעו בחולים מתחת לגיל שש.

Qelbree הוא חומר חדש שאינו ממריץ שאושר לטיפול בהפרעות קשב וריכוז אצל ילדים ומבוגרים בשנים 2021 ו-2022, בהתאמה. המרכיב הפעיל שלה, viloxazine hydrochloride, שווק בעבר כנוגד דיכאון באירופה.

מרפאת באלנס מטפלת בהפרעות קשב וריכוז אצל ילדים ומתבגרים. ומציעה שירותי אבחון קשב וריכוז לילדים והקניית כלים להתמודדות עם קשיי ה-ADHD עוד בגיל צעיר, להקלה על תהליך ההתבגרות של ילדים הלוקים בהן.

לייעוץ או אבחון – צרו קשר עכשיו!

ד"ר שרון צחורי

ד"ר שרון צחורי

רופאת ילדים, מאבחנת ומטפלת ADHD עם ניסיון של 25 שנה,
בעלת מרפאת קשב וריכוז Balance, בגני תקווה

אודות
מרפאה לטיפול ואבחון הפרעות קשב וריכוז, קרית אונו - באלנס - Balance, לוגו

מוזמנים להשאיר את הפרטים שלכם בטופס ואנו ניצור איתכם קשר בהקדם

פוסטים אחרונים

מהתקשורת

ראיון עם ד"ר צחורי - רדיו 102FM

אהבה לADHD - שיחה עם מיכל צפיר

ראיון עם ד"ר צחורי - רדיו 103FM

הכי טוב של כולנו עם ADHD - שיחה עם מעיין אדם

רשתות חברתיות