פרפקציוניזם – מה הקשר ל-ADHD?

פרפקציוניזם הוא למעשה השאיפה לשלמות. אדם המגדיר את עצמו כפרפקציוניסט ירצה לעשות כל דבר על הצד הטוב ביותר – ללא טעויות בדרך, ללא בזבוז זמן וללא בזבוז משאבים. אבל כשבוחנים את צידו השני של המטבע מגלים שהמשמעות של להיות אדם פרפקציוניסט היא בעצם להיות אדם החושש באופן תמידי מתחושת כישלון וחוסר ביטחון עצמי.

קשר הדוק בין השניים

אנשים פרפקציוניסטים ואנשים בעלי הפרעת קשב וריכוז (ADHD) חולקים מספר תכונות אופי ודרכי התנהגויות:

  1. קושי בגמישות מחשבתית והתנהגותית – אנשים פרפקציוניסטים ואנשים בעלי ADHD חווים קושי בהתמודדות עם שינוי לא צפויים. בכל רגע נתון הם צריכים לדעת מראש מה עומד להתרחש, איפה זה עומד להתרחש ומתי זה אמור להתרחש  – הידע המקדים לגבי כל אחד מהשלבים של האירוע משרה עליהם ביטחון ורגיעה. כאשר יש שינוי בתוכניות נוצרת אצלהם חוסר הוודאות גורם לעלייה בתחושת חוסר הביטחון.
  2. נטייה לדחיינות / קושי בניהול זמן – בשני המקרים יחוו האנשים קשיים ביכולת לתעדף ולסדר משימות. הפחד מביקורת מהסביבה וחוסר הביטחון שלהם ביכולת למלא את המשימה על הצד הטוב ביותר גורם להם לדחות את המשימה שוב ושוב.
  3. הצבת מטרות לא הגיונית – אנשים בעלי הפרעת קשב וריכוז נוטים לקחת על עצמם משימות שמראש הם יודעים שלא יויכלו לעמוד בהם. הם יודעים מראש שמדובר ביעד לא הגיוני וכאשר הפחד מכישלון מתממש הם מאשמים את עצמם שוב ושוב.
  4. הימנעות מפעולות – כאשר פעולה מסוימת דורשת מאמץ פיזי או מנטלי, גם הפרפקציוניסט וגם האדם בעל הפרעת הקשב והריכוז ימנעו ממנה. הם יעדיפו לבחור בפעילות שמראה לעצמם ולסביבה עד כמה הם מוכשרים ומצליחים.
  5. ראיית עולם דיכוטומית – אנשים בעלי הפרעת קשב וריכוז ואנשים פרפקציוניסטים חיים לרב עולם של "שחור ולבן" ללא תחום אפור באמצע. עבורם יש נכון או לא נכון, טוב או רע ולכן כשהם עושים פעולה מסוימת הם בוחנים אותה לפני הצלחה או כישלון – או שזו הצלחה מסחררת או שזה כישלון חרוץ.

האם ניתן לשנות את המצב באמצעות טיפול?

לשנות את המצב לחלוטין – יהיה בלתי אפשר, אך בעזרת טיפול ניתן בהחלט להקל על המצב ולהביא את המטופל לחיות חיים טובים יותר ומלאים יותר.

בדרך כלל מציאת הטיפול המתאים נמשכת זמן מה והיא לרב כוללת מספר שלבים של ניסוי וטעייה עד שמצליחים למצוא את תוכנית הטיפולים הנכונה המביאה את המטופל לאיזון והתנהלות יומיומית של תפקודים ניהוליים, בצורה תקינה.

לרב ממליצים הפסיכולוגיים והפסיכולוגיים להתחיל בשיטת טיפול אחת או לשלב שתיים (לרב משלבים בין טיפול תרופתי לטיפול התנהגותי) ובהתאם להתקדמות של המטופל להחליט האם להמשיך בטיפול כפי שהוא או לנסות שיטת טיפול חדשה.

אם אתם מזהים שהילד שלכם פרפקציוניסט או בעל הפרעת קשב וריכוז (ADHD), נשמח לסייע לכם במציאת הטיפול הנכון ביותר עבורו.

ד"ר שרון צחורי

ד"ר שרון צחורי

רופאת ילדים, מאבחנת ומטפלת ADHD עם ניסיון של 25 שנה,
בעלת מרפאת קשב וריכוז Balance, בגני תקווה

אודות
מרפאה לטיפול ואבחון הפרעות קשב וריכוז, קרית אונו - באלנס - Balance, לוגו

מוזמנים להשאיר את הפרטים שלכם בטופס ואנו ניצור איתכם קשר בהקדם

פוסטים אחרונים

מהתקשורת

ראיון עם ד"ר צחורי - רדיו 102FM

אהבה לADHD - שיחה עם מיכל צפיר

ראיון עם ד"ר צחורי - רדיו 103FM

הכי טוב של כולנו עם ADHD - שיחה עם מעיין אדם

רשתות חברתיות