אימפולסיביות – פירוש, תסמינים ודרכי טיפול

עבור אנשים רבים המילה אימפולסיביות (מהמילה Impulse) משמשת כמילה נרדפת לחוסר שליטה, נמהרות ופזיזות. כשאנחנו חושבים על אדם אימפולסיבי אנחנו חושבים על "מישהו שאיבד את זה" או פשוט "יצא מן הכלים". אך למעשה תגובה אימפולסיבית היא תגובה אנושית ובלתי נשלטת לאמירה, למעשה או אירוע מסוים. התגובה האימפולסיבית נעשית באותו הרגע, כאן ועכשיו ללא קשר להשלכות שיגרמו בעקבותיה בעתיד.

בעוד שרב האוכלוסיה מצליחה לשמור על איפוק ולא להגיב בצורה מיידית, לילדים ואנשים בעלי תגובות אימפולסיביות יש השפעה רבה על הסובבים אותם ובמקרים רבים אף חלה פגיעה במערכות יחסים ובתפקוד התקין היומיומי.

רב האנשים המאובחנים עם התנהגות אימפולסיבית הם ילדים ומבוגרים המאובחנים בנוסף גם עם הפרעות נפשיות שונות כגון הפרעת אישיות, הפרעה טורדנית כיפייתית (OCD), הפרעה דו קוטבית או התמכרות למסכים.

תסמיני אימפולסיביות

מתי צריכה להידלק נורה אדומה אצל ההורים? מתי הם צריכים לחשוב שמשהו לא בסדר? תסמיני האימפולסיביות באים לידי ביטוי כאשר הילדים לא מצליחים לשלוט על ההתנהגות שלם ועל הדחפים שלהם למשך תקופת זמן ממושכת.

ניתן לחלק את תסמיני האימפולסיביות ל4 קבוצות:

  1. תסמינים פיזיולוגיים – פציעות ושריטות על הגוף הנובעים ממריבות פיזיות עם ילדים אחרים, בילדים מתבגרים הנוטים לשחק באש עלולות להופיע גם סימני כוויות.
  2. תסמינים הבאים לידי ביטוי בהתנהגות – תוקפנות, התנהגות מסוכנת, קלפטומניה (גניבה של חפצים), פירומניה (הצתה מכוונת של חפצים על מנת להגיע לסיפוק מיידי או לפרוק מתח) ואמירת שקרים.
  3. תסמינים קוגנטיביים הבאים לידי ביטוי ברגשות ובמחשבות – רגזנות, חוסר סבלנות, קושי בריכוז, מחשבות אובססיביות וכדומה.
  4. תסמינים המתייחסים למצב הפסיכולוגי/החברתי של הילד – בידוד חברתי, חוסר ביטחון עצמי, דיכאון, רמות חרדה גבוהות.

דרכי טיפול באימפולסיביות

בדומה להפרעות קשב וריכוז ADD ו- ADHD, גם באימפולסיביות ניתן לטפל במגוון דרכים ושיטות:

טיפול פסיכולוגי באימפולסיביות – טיפול פסיכולוגי יעזור לאדם האימפולסיבי לסגל לעצמו טכניקות ומיומניות התנהגותיות שיעזרו לו להתמודד טוב יותר עם סיטואציות שונות המעוררות אצלו תגובה ריגשית.

טיפול דיאלקטי התנהגותי (DBT) באימפולסיביות – זהו הטיפול הנפוץ והיעיל ביותר לטיפול עבור ילדים ומבוגרים החווים קושי בויסות רגשי. במהלך הטיפול מתמקדים בבניית כישורים המפחיתים את התגובה האימפולסיבית ועוזרים לו לעצור רגע, לארגן את המחשבות המתרוצצות בראש, להרגיע את הרגשות הסוערים ולהגיב לסיטואציה ממקום שקט ורגוע יותר.

טיפול תרופתי באימפולסיביות – קיימים מקרים בהם הטיפול באימפולסיביות מצריך גם טיפול תרופתי בהמלצת פסיכיאטר או פסיכולוג.  התרופות הניתנות לטיפול באימפולסיביות הן תרופות המתבססות על עיכוב קליטה חוזרת של סרטונין (SSRI), במקרים קשים במיוחד של אימפולסיוביות, כאשר נשקפת סכנה ממשית למטופל ולסביבתו, ממליצים על נטילת תרופות אנטי פסיכוטיות במינון נמוך.

למידע נוסף על איבחון התנהגות אימפולסיבית ועל טיפול באימפולסיביות, אתם מוזמנים למרפאת באלנס לטיפול בהפרעות קשב וריכוז בניהולה של ד"ר שרון צחורי – רופאת ילדים, מומחית באבחון וטיפול בילדים ומתבגרים המתמודדים עם הפרעת ADHD.

לקביעת פגישת ייעוץ או אבחון הפרעת קשב וריכוז, השאירו פרטים בטופס או פנו אלינו ישירות דרך כפתור הוואטסאפ.

מוזמנים לקרוא עוד על:

ד"ר שרון צחורי

ד"ר שרון צחורי

רופאת ילדים, מאבחנת ומטפלת ADHD עם ניסיון של 25 שנה,
בעלת מרפאת קשב וריכוז Balance, בגני תקווה

אודות
מרפאה לטיפול ואבחון הפרעות קשב וריכוז, קרית אונו - באלנס - Balance, לוגו

מוזמנים להשאיר את הפרטים שלכם בטופס ואנו ניצור איתכם קשר בהקדם

פוסטים אחרונים

מהתקשורת

ראיון עם ד"ר צחורי - רדיו 102FM

אהבה לADHD - שיחה עם מיכל צפיר

ראיון עם ד"ר צחורי - רדיו 103FM

הכי טוב של כולנו עם ADHD - שיחה עם מעיין אדם

רשתות חברתיות