3 סוגים של הפרעות קשב וריכוז

הפרעת קשב וריכוז אובחנה בעבר כ-ADD או ADHD. בעבר, תסמינים היפראקטיביים ואימפולסיביים היו קשורים למונח "ADHD", בעוד שתסמינים אחרים כמו בעיות קשב או ניהול זמן אובחנו כ"ADD". כיום, המצב נקרא בפשטות ADHD – והמטופלים מאובחנים עם אחת משלוש מצבים: 

ADHD מסוג היפראקטיבי ואימפולסיבי

אנשים עם הפרעת קשב וריכוז היפראקטיבית מרגישים צורך בתנועה מתמדת. לעתים קרובות הם מתקשים לשבת במקום אחד,  מתפתלים בישיבה. לעתים קרובות נראה שילדים מתנהגים כאילו "בלעו" סוללות והם ומתרוצצים בצורה מוגזמת בלי הפסקה. אנשי קשב בכל הגילאים יכולים להיות אימפולסיביים, עשויים לדבר ללא הפסקה, להפריע לאחרים, לפלוט תשובות ולהיאבק בשליטה עצמית. סוג זה של הפרעת קשב וריכוז מזוהה יותר ומאובחן לעתים קרובות יותר אצל ילדים צעירים.

ADHD מסוג "חוסר קשב"

אנשים עם ADHD לא קשובים. עושים טעויות רשלניות מכיוון שהם מתקשים לשמור על תשומת לב, לעקוב אחר הוראות מפורטות ולארגן משימות ופעילויות. יש להם זיכרון חלש, דעתם מוסחת בקלות על ידי גירויים חיצוניים, ולעתים קרובות מאבדים דברים. 

ADHD מסוג משולב

אנשים עם ADHD מסוג משולב מראים 6 תסמינים או יותר של חוסר תשומת לב, ו6 תסמינים או יותר של היפראקטיביות ואימפולסיביות. 

כיצד מאבחנים שלושת סוגי הפרעות קשב וריכוז?

הספרות הרפואית מפרטת 9 תסמינים המצביעים על הפרעת קשב וריכוז בעיקר היפראקטיבית ואימפולסיבית, ו-9 המצביעים על הפרעת קשב וריכוז בעיקר. רופא רשאי לאבחן ילד עם הפרעת קשב וריכוז רק אם הם מציגים לפחות 6 מתוך תשעה תסמינים מאחת מהרשימות שלהלן, ואם התסמינים ניכרו במשך שישה חודשים לפחות בשתי מסגרות או יותר – למשל בבית ובית ספר.

יתרה מכך, הסימפטומים חייבים להפריע לתפקוד או להתפתחות של הילד, ולפחות חלק מהתסמינים חייבים להיות גלויים לפני גיל 12. בני נוער ומבוגרים מבוגרים עשויים להצטרך להדגים רק 5 מהתסמינים הללו במספר מסגרות.

התסמינים ל-ADHD מסוג היפראקטיבי ואימפולסיבי:

רופא יאבחן מטופלים עם ADHD מסוג היפראקטיבי ואימפולסיבי אם הם מתאימים ל-6 מתוך 9 התיאורים שלהלן:

 • לעתים קרובות מתפתל עם או מקיש בידיים או ברגליים או מתפתל במושב.
 • לעתים קרובות קם מהכיסא במצבים שבהם צפוי להישאר בישיבה (למשל, עוזב את מקומו בכיתה, במקום העבודה או במצבים אחרים הדורשים להישאר במקום).
 • לעתים קרובות רץ או מטפס במצבים שבהם זה לא הולם. (הערה: אצל מתבגרים או מבוגרים, זה עשוי להתבטא בתחושת אי שקט.)
 • לעתים קרובות אינו מסוגל לשחק או לעסוק בפעילויות פנאי בשקט.
 • הוא לעתים קרובות "בדרך", מתנהג כאילו "מונע על ידי מנוע" (למשל, אינו מסוגל להישאר בשקט – במסעדות או בפגישות, למשל – למשך זמן ממושך ללא אי נוחות משמעותית; אחרים עשויים לומר שהמטופל חסר מנוחה, עצבני, או קשה לעמוד בקצב).
 • מרבה לדבר בצורה מוגזמת.
 • לעתים קרובות פולט תשובה לפני השלמת שאלה (למשל, משלים משפטים של אנשים).
 • לעתים קרובות מתקשה להמתין לתורו (למשל, בזמן המתנה בתור, בזמן דיבור בשיחות).
 • לעתים קרובות מפריע (למשל, מפריע  לשיחות, משחקים או פעילויות; עלול להתחיל להשתמש בדברים של אחרים מבלי לבקש או לקבל רשות; עבור מתבגרים ומבוגרים, עלול להתערב  או להשתלט על מה שאחרים עושים).

התסמינים ל-ADHD מסוג חוסר קשב:  

רופא יאבחן מטופלים עם ADHD מסוג חוסר קשב אם הם מתאימים ל-6 מתוך 9 התיאורים שלהלן:

 • לעתים קרובות נכשל בתשומת לב רבה לפרטים או עושה טעויות רשלניות בעבודות בית הספר, בעבודה או במהלך פעילויות אחרות (למשל, מתעלם או מחמיץ פרטים, מגיש עבודה לא מדויקת).
 • לעתים קרובות מתקשה לשמור על קשב במשימות או בפעילויות משחק (למשל, מתקשה להישאר ממוקד במהלך הרצאות, שיחות או קריאה ממושכת).
 • לעתים קרובות נראה שהוא לא מקשיב כשמדברים אליו ישירות (למשל, הראש נימצא במקום אחר, אפילו בהיעדר הסחת דעת ברורה).
 • לעתים קרובות אינו ממלא אחר ההוראות ואינו מצליח לסיים את שיעורי בית הספר, מטלות או חובות במקום העבודה (למשל, מתחיל במשימות אך מאבד במהירות את המיקוד ונעלם בקלות).
 • לעתים קרובות מתקשה לארגן משימות ופעילויות (למשל, מאבק בניהול משימות עוקבות, שמירה על סדר חומרים וחפצים, ארגון עבודה, ניהול זמן ועמידה בלוחות זמנים).
 • לעתים קרובות נמנע, לא אוהב או נרתע מלעסוק במשימות הדורשות מאמץ נפשי ומנטלי מתמשך (למשל, שיעורי בית ספר או שיעורי בית; עבור מתבגרים ומבוגרים מבוגרים, זה עשוי לכלול הכנת דוחות, מילוי טפסים, סקירת מאמרים ארוכים).
 • לעתים קרובות מאבד דברים הדרושים למשימות או פעילויות (למשל, חומרי בית ספר, עפרונות, ספרים, כלים, ארנקים, מפתחות, ניירת, משקפי ראייה, טלפונים ניידים).
 • לעיתים קרובות מוסחת בקלות על ידי גירויים זרים (עבור מתבגרים ומבוגרים, זה עשוי לכלול מחשבות לא קשורות).
 • הוא לעתים קרובות שכחן בפעילויות יומיומיות (למשל, ביצוע מטלות,סידורים, עבור מבוגרים ו, זה עשוי לכלול שיחות חוזרות, תשלום חשבונות, קיום פגישות).

התסמינים ל-ADHD מהסוג המשולב

רופא יאבחן מטופלים עם ADHD מסוג משולב זה, שהם עומדים בהנחיות להפרעות קשב וריכוז בעיקר והפרעות קשב וריכוז היפראקטיביות-אימפולסיביות. כלומר, עליהם להציג 6 מתוך 9 התסמינים המפורטים עבור כל תת-סוג.

איך נראים שלושת סוגי הפרעות קשב וריכוז בחיי היומיום?

התסמינים עוזרים לרופאים להעריך לאילו חולים יש הפרעת קשב וריכוז, אך לפעמים הם לא מצליחים לתפוס את כל הדרכים שבהן מתבטאים התסמינים בחיי היומיום. ניתן להשתמש בתיאורים אלה כדי להבין כיצד נראה כל סוג של ADHD אצל ילדים ומבוגרים עם המצב.

ADHD מסוג היפראקטיבי ואימפולסיבי: תסמינים ביום יום

ADHD מסוג היפראקטיבי הוא הסטריאוטיפ שרוב האנשים מדמיינים כשהם חושבים על הפרעת קשב וריכוז: ילד צעיר, קופץ מהקירות ומפריע למורה באמצע המשפט. די קל לזהות סוג זה של ADHD.

סימפטום ADHD היפראקטיבי: עצבני

ילד עם הפרעות קשב וריכוז היפראקטיביות לעיתים קרובות מתעסק עם או מקיש בידיים וברגליים, או מתפתל במושב. ילד זה עלול ליפול מהכיסא לעתים קרובות יותר מאשר בני גילו. לעתים קרובות הם מרגישים צורך להרים הכל ולשחק איתו. יתכן שאדם מבוגר זז בכסאו או מתעסק בניירות במהלך פגישות עבודה. אם תגיד להם 'לשבת בשקט', הם עלולים למצוא את זה כואב נפשית ולא נוח פיזית לעשות זאת – המוח ההיפראקטיבי שלהם מוכן לקפוץ לדבר הבא.

סימפטום ADHD היפראקטיבי: חוסר שקט

גם כאשר מצפים להישאר בישיבה, ילדים ומבוגרים עם הפרעת קשב וריכוז היפראקטיבית קמים לעיתים קרובות ומתנועעים. ילד עלול להתרחק משולחן הכיתה באמצע שיעור או כשהוא יושב במסעדה, או מבוגר עשוי לעזוב את המשרד שלו, פגישה או משרה שהוקצה בעבודה לפני שהם אמורים לעשות זאת.

ילד צעיר עם הפרעת קשב וריכוז היפראקטיבית גם מתרוצץ, מתרסק על קירות ורהיטים, או מטפס על דברים. לעתים קרובות הם מתוארים כ'קופצים' או כמתנהגים כמו הדמות הידועה מסדרת פו הדוב, טיגר. אצל בני נוער ומבוגרים, חוסר שקט זה הוא סביר יותר תחושה פנימית מאשר היפראקטיביות של ADHD חיצונית פיזית .

סימפטום ADHD היפראקטיבי: רועש

ילדים ומבוגרים עם הפרעות קשב וריכוז היפראקטיביות לרוב שרים או מזמזמים, או אפילו מדברים לעצמם. הם עשויים להיות מדברים קולניים ולעתים קרובות אינם יכולים להיות פעילים בשקט.

סימפטום ADHD היפראקטיבי: מדבר

"הוא לא מפסיק לדבר!" אדם עם הפרעת קשב וריכוז היפראקטיבית עשוי לדבר כמעט ללא הרף ולהיות ידוע בתור "פה מוטורי".

סימפטום ADHD היפראקטיבי: תגובות אימפולסיביות

ילדים היפראקטיביים יכולים להיות אלה שקופצים עם תשובה בכיתה לפני שנשאלים, או מסיימים משפטים של אנשים אחרים.

תסמין ADHD היפראקטיבי: מתקשים להמתין בתור

אנשים עם הפרעת קשב וריכוז היפראקטיבית עלולים להתקשות להמתין לתורם במגוון מצבים – שיחה, משחקים, מענה על שאלה בכיתה .

סימפטום ADHD היפראקטיבי: משבש

ילדים ומבוגרים היפראקטיביים כאחד מפריעים או חודרים לאחרים. נראה שהם מדברים על אחרים ומכניסים את עצמם לשיחות או פעילויות שהם לא שייכים אליהם. ילד עשוי להתחיל לשחק בצעצוע של מישהו אחר מבלי לבקש רשות קודם, למשל.

ADHD מסוג לא קשוב: תסמינים יומיים

חולה הפרעת קשב וריכוז סטריאוטיפי הוא ילד בן 9 שאוהב לקפוץ מדברים גבוהים בצורה מסוכנת ואף פעם לא זוכר להרים את היד בכיתה. במציאות, רק חלק קטן מהאנשים עם ADHD מתאים לתיאור זה. קשה להתעלם ילדים עם תסמיני ADHD היפראקטיביים. אלה שמקפצים מהכיסאות או מתלוצצים מאחורי גבו של המורה הם הראשונים להערכה ואובחנים עם הפרעת קשב וריכוז.

בינתיים, התלמידים עם הפרעות קשב ורכוז לא קשובות (בעיקר בנות) בוהות בשקט מהחלון בציפור בזמן שעבודתם לא גמורה. על פי המכון הלאומי לבריאות הנפש, הסיכוי שסימפטומים חוסר תשומת לב יזוהו על ידי הורים, מורים ואנשי מקצוע רפואיים, ואנשים עם ADHD מסוג לא קשוב כמעט ולא מקבלים את הטיפול שהם צריכים. זה מוביל לתסכול אקדמי, אדישות ובושה מיותרת שיכולים להימשך כל החיים. זו בעיה גדולה.

אנשים עם צורה זו של הפרעת קשב וריכוז לרוב מאבדים מיקוד, שוכחים ונראה שהם מתקשים להקשיב.

סימפטום ADHD לא קשוב: טעויות רשלניות

ילד עם הפרעות קשב וריכוז לא קשובות עלול למהר בפיתרון בחינות, להחמיץ שאלות שהוא יודע את התשובות עליהן או לדלג על קטעים שלמים בחיפזון שלו. מבוגר עלול להיכשל בהגהה קפדנית של מסמך או אימייל בעבודה, ולמשוך תשומת לב לא רצויה ומבוכה. אם אתה אומר לעצמך להאט את הקצב ולשים לב, אבל מוצא את זה כואב נפשית ולא נוח פיזית לעשות זאת, זה עשוי להיות סימן להפרעות קשב וריכוז לא קשובות. המוח שלך דואג לקפוץ לדבר הבא, ובסופו של דבר אתה רק צריך להיכנע.

סימפטום ADHD לא קשוב: טווח קשב קצר

שיעורי כיתה לא גמורים, פרויקטים אמנותיים שנעשו למחצה ומטלות קריאה לא שלמות הם כולם סימני היכר לבעיות קשב אצל תלמידים. מבוגרים עם הפרעות קשב וריכוז לא קשובות מתעבים פגישות עבודה משעממות פי 10 מעמיתיהם, וצריכים ללעוס מסטיק, ללגום קפה או אפילו לעמוד במהלך הפגישות כדי לשמור על תשומת הלב שלהם לאורך כל הדרך.

סימפטום ADHD לא קשוב: כישורי הקשבה לקויים

תלמידים עם הפרעות קשב וריכוז לא קשובות מקבלים בדרך כלל כמחצית מההוראות המועברות אליהם מילולית – אם כן. המחברות שלהם מלאות ביותר שרבוטים מאשר הערות, וייתכן שהם יצטרכו להקליט ולהאזין להרצאות מספר פעמים כדי לקלוט את כל המידע. מבוגרים לא מצליחים במסיבות קוקטייל. הם מפריעים לסיפורים של אחרים עם אנקדוטות משלהם, אף פעם לא זוכרים שמות ומתרחקים בערך באמצע כל שיחה. אם כל הזמן שואלים אותך, "למה אתה לא מקשיב?" זה יכול להיות סימן שיש לך ADHDעם מרכיב של תת קשב. 

סימפטום ADHD לא קשוב: אין מעקב

עבור ילדים ומבוגרים כאחד, הפרעת קשב וריכוז לא קשובה יכולה להתבטא כמיליון פרויקטים קטנים – שהתחילו אך מעולם לא הסתיימו – מונחים בבית במצבי אי סדר.התחלה של פרוייקטים בבית ומחוצה לו, כגון התחלת סידור ארונות שניזנחת באמצע, החלטה על שתילת גינה ואז לשכוח מקיומה ולא להשקות,התחלת משחק עם חברים והפסקה אחרי זמן קצר….

סימפטום ADHD לא קשוב: חוסר ארגון

שוב איבדת את הטלפון שלך? המפתחות שלך? מכיוון שלעתים קרובות אנו חושבים על משהו אחר כאשר אנו מניחים דברים חשובים, מבוגרים לא קשובים נוטים לסבול מהסימפטומים הגרועים ביותר של חוסר ארגון של ADHD. הבתים, המכוניות וחללי העבודה שלנו נראים לעתים קרובות כמו סופת טורנדו שפגע בהם – מה שיכול לתת תחושת בושה,וירידת ערך עצמי בהשוואה לאחרים.

סימפטום ADHD לא קשוב: "עצלות" או "אדישות"

"הוא יכול לשים לב אם ינסה" ,"יש לה פוטנציאל ,אבל היא עצלנית" …למרבה הצער, תסמינים לא קשובים לפעמים גורמים לנו להיראות עצלנים או חסרי אכפתיות, במיוחד אם הפרעת קשב וריכוז אינה מאובחנת או לא נחשפה. ללא טיפול, אנו נוטים לאבד מקומות עבודה וחברים – או אפילו לפתח אישיות קשה ומרירה כמנגנון הגנה. חלק מהאנשים אכן בסופו של יום חושבים כך על עצמם…

סימפטום ADHD לא קשוב: מעשים מוזרים…

כולנו  מדי פעם שוכחים מפתחות לרכב או טלפון סלולרי. לאנשים עם ADHD למסוג תת קשב, יש סיפורים על מציאת המשקפיים שלהם במקפיא, מפתחות במגירת סכו"ם במטבח… אם אתם נוטים למקם את הדברים החיוניים שאתם צריכים – מפתחות, ארנק, תיק – על גבי  "משטח שיגור" ליד הדלת כדי להבטיח שלא תשכחו את הטלפון הנייד שלכם, ולא הייתם יכולים לחיות בלי מכשיר האיתור המחובר למחזיק המפתחות שלכם, זה יכול להיות סימן.

סימפטום ADHD לא קשוב: הסחת דעת

מבוגרים עם ADHD חסרי תשומת לב הם חולמניים, משרבטים על הפתקים שלהם במהלך פגישה גדולה או מתעסקים בדברים קטנים ולא חשובים בזמן שבני זוגם שואלים על חשבונות וכספים.
חלקם מכונים "אסטרו", חלליות וכולי. לעיתים אחרים מפרשים אותם כחסרי עניין ,מאחר ולא מסוגלים לאחד את הקשב שלהם,ואז התיסול מתעצם.

סימפטום ADHD לא קשוב: שכחה

כמה פעמים פספסת תור שנקבע לרופא או לרופא שיניים בשנה האחרונה? שכחת קביעה עם חבר.ה לצהריים? הצטרפת לשיחת ועידה באיחור של 20 דקות כי שכחת הכל? כל אלה הם מקרים נפוצים עבור מבוגרים עם ADHD לא קשוב, שמתקשים לשלם חשבונות בזמן, להחזיר הודעות של חברים ולשלוח כרטיסי יום הולדת בזמן. זה עשוי להיתפס כגסות רוח או עצלות, זו התנהגות שלא נעשית מתוך כוונה. 

מרפאת באלנס בגני תקווה, מרפאה לטיפול בהפרעות קשב וריכוז בניהולה של ד"ר שרון צחורי, מומחית באבחון וטיפול בילדים ומתבגרים המתמודדים עם הפרעת ADHD.

לקביעת פגישת ייעוץ השאירו פרטים בטופס או פנו אלינו ישירות דרך כפתור הוואטסאפ.

ד"ר שרון צחורי

ד"ר שרון צחורי

רופאת ילדים, מאבחנת ומטפלת ADHD עם ניסיון של 25 שנה,
בעלת מרפאת קשב וריכוז Balance, בגני תקווה

אודות
מרפאה לטיפול ואבחון הפרעות קשב וריכוז, קרית אונו - באלנס - Balance, לוגו

מוזמנים להשאיר את הפרטים שלכם בטופס ואנו ניצור איתכם קשר בהקדם

פוסטים אחרונים

מהתקשורת

ראיון עם ד"ר צחורי - רדיו 102FM

אהבה לADHD - שיחה עם מיכל צפיר

ראיון עם ד"ר צחורי - רדיו 103FM

הכי טוב של כולנו עם ADHD - שיחה עם מעיין אדם

רשתות חברתיות