משחקים וילדים עם הפרעת קשב

אני ממליצה לכם, הורים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז להגדיל את זמן המשחק והפעילות מחוץ לבית של ילדיכם.
הפעילות הגופנית והמשחק – גורמים להבדל מהותי ביכולת של הילדים לחשוב, לעבד נתונים, להתמודד עם רגשות וכך לנהל טוב יותר את חייהם.

מדוע משחק חשוב כל כך לילדים המאובחנים עם הפרעת קשב וריכוז? 

הנה 5 מהסיבות העיקריות לכך שהוספת זמן משחק ופעילות יסייעו להם ולכם להתמודד עם תסמיני ADHD בצורה קלה יותר.

סיבה מס' 1: המשחק עוזר להם לישון

אחד התסמינים העיקריים של ADHD לילדים הוא פעלתנות יתר, שהיא חלק מהמצב שהורים רבים מכירים. ניצול אנרגטי טוב במהלך היום יכול  לעזור לילד לישון טוב יותר. שינה חיונית לילדים באופן כללי ואף חשובה יותר לילדים המאובחנים עם הפרעת קשב וריכוז.

אי שינה מספקת גורם לרוב האנשים לחוסר תשומת לב. אלו עם ADHD סובלים מהשפעה זו בצורה חמורה עוד יותר. גירוי יתר ואנרגיה רבה מדי בשעות הלילה עלולים להוביל לבעיות רבות עם הירדמות. כאשר ילדים עושים יותר פעילות גופנית במהלך היום, הדבר משפר את יכולת המוח לישון בלילה, אפילו מעודד שינה עמוקה יותר. על ידי מתן זמן פעילות גופנית לילדים במהלך היום לפני שעת שינה מוגדרת, ייתכן שנוכל לעזור להם לפתח שגרה המעודדת שינה עקבית יותר.

סיבה מס' 2: פעילות פעילות פעילות גופנית

פעילות גופנית חשובה מאוד לילדים עם ADHD מכמה סיבות. אחת הסיבות הבסיסיות ביותר היא שילדים המאובחנים עם ADHD נוטים יותר לסבול מסיכון מוגבר להתפתחות של דיכאון וחרדה. פעילות גופנית משפרת את ההתפתחות המוחית המוח, משפר את איכות השינה, ועשויה להפחית ולהקטין את הסיכון לתסמינים אלה. בסך הכל, ילדים עם תזזיות יתר (היפראקטיביות) ובעיה במיקוד (קשב) ייהנו מהוספת זמן משחק ופעילות גופנית לחייהם.

סיבה מס' 3: המשחק משפר מיקוד

חלק מהמחקרים מצביעים על כך שלילדים עם ADHD יש ירידה במיקוד וקושי בתכנון או שליטה ברגשות עקב זרימת דם מופחתת בחלקים ספציפיים של המוח. צורות משחק חופשיות וגם מובנות, יכולות לעזור להגביר את זרימת הדם באזורי המוח הללו. משחק פעיל עוזר למוח להתמקד. אחת הדרכים המומלצות לכך היא, לדוגמה, רכיבה על אופניים.

סיבה מס' 4: משחק מלמד שליטה על דחפים

אימפולסיביות היא תסמין מוביל בחלק מהילדים עם ADHD. משחקים המתבצעים עם הורים וחברים מלמדים את הילדים כיצד מתנהגים בזמן משחק, כיצד לוותר, כיצד להקשיב ומכאן ללמוד לשלוט על דחפים ואימפולסיביות. אני ממליצה למטופליי להרבות ככל האפשר במשחקי קופסה (כמו מונופול ומשחקי אסטרטגיה) ועוד.

סיבה מס' 5: שיפור מיומנויות חברתיות

זמן משחק יוצר מצבים שבהם ילדים עם הפרעת קשב וריכוז יכולים לקיים יחסים חברתיים חיוביים עם ילדים אחרים. קבוצות משחק קטנות, הצטרפות לקבוצת ספורט (כדורגל, כדורסל) יכולה להיות דרכים טובות להחדיר מיומנויות חברתיות לחייו של הילד בצורה לא מאיימת.

לביצוע אבחון הפרעות קשב וריכוז אני מזמינה אתכם לצור קשר עם במרפאת באלנס

ד"ר שרון צחורי

ד"ר שרון צחורי

רופאת ילדים, מאבחנת ומטפלת ADHD עם ניסיון של 25 שנה,
בעלת מרפאת קשב וריכוז Balance, בגני תקווה

אודות
מרפאה לטיפול ואבחון הפרעות קשב וריכוז, קרית אונו - באלנס - Balance, לוגו

מוזמנים להשאיר את הפרטים שלכם בטופס ואנו ניצור איתכם קשר בהקדם

פוסטים אחרונים

מהתקשורת

ראיון עם ד"ר צחורי - רדיו 102FM

אהבה לADHD - שיחה עם מיכל צפיר

ראיון עם ד"ר צחורי - רדיו 103FM

הכי טוב של כולנו עם ADHD - שיחה עם מעיין אדם

רשתות חברתיות