כיצד להתמודד עם תופעות לוואי נפוצות של תרופות ADHD

הורים לילדים עם ADHD נתקלים לעיתים קרובות בתופעות לוואי מסוימות הקשורות לשימוש בתרופות, כמו: ריטלין, אטנט ודומיו. למרות שהשפעות אלו יכולות להדאיג, חשוב לזכור שניתן לנהל אותן ביעילות עם האסטרטגיות והתמיכה הנכונות. במאמר זה, נתייחס למספר תופעות לוואי נפוצות של תרופות ל-ADHD ונספק טיפים מעשיים שיעזרו לכם לנווט את האתגרים הללו בחיי היומיום של ילדכם.

  1. איך להתמודד עם הפחתת התאבון הקשורה לשימוש בתרופות להפרעת קשב וריכוז? 

תופעת לוואי נפוצה אחת של תרופות ל-ADHD היא דיכוי תיאבון, שעלול לגרום לירידה בתיאבון ולירידה במשקל. כדי לטפל בבעיה זו, חיוני להתמקד בשמירה על תזונה מאוזנת ומזינה לילדכם. הנה דוגמה לגישה יומיומית: הציעו ארוחות וחטיפים קטנים יותר ותכופים לאורך היום, העשירים בחלבונים, שומנים בריאים ופחמימות מורכבות. עודדו את ילדכם לשתות הרבה מים. בנוסף, יש להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות שיוכל להדריך אותך לגבי צריכת קלוריות מתאימה ולהמליץ על תוספי תזונה במידת הצורך.

  1. כיצד לפתור בעיות שינה הקשורות לשימוש בתרופות להפרעת קשב וריכוז?

חלק מהילדים עלולים לחוות קושי להירדם או שיבושים בדפוסי השינה עקב טיפול תרופתי להפרעות קשב וריכוז. קביעת שגרת שינה עקבית יכולה לעזור מאוד. לדוגמה, צור סביבה מרגיעה על ידי עמעום האורות, הפחתת רמות הרעש ועידוד פעילויות הרפיה לפני השינה. הימנע מפעילויות מעוררות, כגון זמן מסך, סמוך לשעת השינה. אם בעיות שינה נמשכות, יש להתייעץ עם הרופא כדי לדון בהתאמות אפשריות במינון התרופות או בתזמון.

  1. מה ניתן לעשות אם התרופה גורמת לטיקים? 

במקרים נדירים, תרופות להפרעות קשב וריכוז עלולות לעורר טיקים, כגון תנועות חוזרות ונשנות או קולות. אם ילדכם מפתח טיקים, חיוני להתייעץ עם הרופא שלו. בהתאם לחומרה ולהשפעה על התפקוד היומיומי, ייתכן שיהיה צורך להתאים את התרופה או לבחון אפשרויות טיפול חלופיות. בנוסף, יישום טכניקות להפחתת מתח ועיסוק בפעילויות המקדמות הרפיה, כגון יוגה או תרגילי נשימה עמוקה, יכולים לעזור בניהול טיקים.

  1. איך ניתן למנוע ריבאונד תרופתי? 

תופעה המכונה "התרסקות תרופתית" או ריבאונד יכולה להתרחש כאשר ההשפעות של תרופות ל-ADHD מתפוגגות, מה שמוביל להגברת היפראקטיביות, עצבנות או חוסר תשומת לב. כדי למנוע או למזער זאת, שקול לתזמן פעילויות הדורשות מיקוד ומעורבות במהלך שיא היעילות של התרופה. לדוגמה, תכנן שיעורי בית או משימות מאתגרות מוקדם יותר ביום כאשר התרופה בשיא יעילותה. שגרות מובנות ושילוב הפסקות יכולים גם לעזור לילדכם לעבור בצורה חלקה במהלך היום.

  1. מה אפשר לעשות אם הילד שלי הופך ל"זומבי" בזמן השפעת הטיפול התרופתי? 

חלק מהילדים עלולים לחוות הרגעה מוגזמת או תחושה של תחושת "זומבי" בזמן נטילת תרופות ל-ADHD. במקרים כאלה, יש לדווח לרופא, כדי שיבצע התאמות במינון או בסוג התרופה.  

  1. האם ומתי נוכל לעשות הפסקה בטיפול התרופתי?

המושג "חופשת תרופות להפרעות קשב וריכוז" כרוך בתקופות מתוכננות בקפידה ללא שימוש בתרופות. אמנם גישה זו עשויה להתאים לילדים מסוימים בתקופות שאינן אקדמיות או פחות תובעניות, אך תמיד יש לדון בה ולחשוב ביחד עם הרופא המטפל.הפסקה תרופתית איננה מתאימה לכל אחד. 

  1. אילו אפשרויות טיפול נוספות וחשובות יש?

בעוד שטיפול תרופתי הוא טיפול נפוץ להפרעות קשב וריכוז, חיוני להכיר ולהשתמש בטיפולים נוספים. טיפולים התנהגותיים, כגון טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT),  טיפולים רגשיים משלבים אומנות כמו ציור, פיסול, דרמה או מוסיקה, אימון למיומנויות חברתיות ותוכניות להדרכת הורים, יכולים להיות יעילים בניהול תסמיני ADHD. התערבויות אלו מתמקדות בפיתוח אסטרטגיות התמודדות, שיפור ויסות עצמי ושיפור מיומנויות חברתיות, ארגוניות ותפקודים ניהוליים. 

לסיכום:

ניהול תופעות הלוואי הקשורות לטיפול תרופתי ב-ADHD הוא חלק בלתי נפרד מהמסע הטיפולי של ילדכם. על ידי שימוש באסטרטגיות שונות שמירה על תקשורת פתוחה עם הרופאה המטפלת של ילדך, תוכלו לעזור לו. כל ילד הוא ייחודי, ומציאת האיזון הנכון עשויה לדרוש כמה התאמות לאורך הדרך. 

אם יש לכם חששות או שאלות, אנו פנו אלינו למרפאת באלנס של דר' צחורי, המתמחה באבחון וטיפול בהפרעות קשב וריכוז. אני כאן, כדי לסייע ולספק את התמיכה הנדרשת בדרך להתמודדות יעילה עם ההפרעה. 

ד"ר שרון צחורי

ד"ר שרון צחורי

רופאת ילדים, מאבחנת ומטפלת ADHD עם ניסיון של 25 שנה,
בעלת מרפאת קשב וריכוז Balance, בגני תקווה

אודות
מרפאה לטיפול ואבחון הפרעות קשב וריכוז, קרית אונו - באלנס - Balance, לוגו

מוזמנים להשאיר את הפרטים שלכם בטופס ואנו ניצור איתכם קשר בהקדם

פוסטים אחרונים

מהתקשורת

ראיון עם ד"ר צחורי - רדיו 102FM

אהבה לADHD - שיחה עם מיכל צפיר

ראיון עם ד"ר צחורי - רדיו 103FM

הכי טוב של כולנו עם ADHD - שיחה עם מעיין אדם

רשתות חברתיות