אם המורה אומרת את זה – אז אולי יש לילד הפרעת קשב?

ילדים עם הפרעת קשב וריכוז חווים קשיים רבים במהלך התבגורתם ובעת מסעם בתוך מסגרת הלימודים. אבחון ADHD ותוצאותיו יכולים להקל על קשיים אלו. הילד שלכם שומע את אחת משבע ההערות האלו? ייתכן והוא לוקה בהפרעות קשב וריכוז.

7 הערות לילדים עם הפרעות קשב 

הפרעות קשב מגיעות אמנם בספקטרום רחב של רמות, אך יש להן כמה מאפיינים משותפים: היפראקטיביות, חוסר יכולת להתרכז, חוסר סדר וארגון, קושי בעמידה בזמנים וסממנים רגשיים וחברתיים נוספים, ואלו רק חלק מהקריטריונים שמאפיינים הפרעת קשב וריכוז אצל ילדים ומתבגרים.

להלן 7 הערות קבועות של מורים, שייתכן והילדים שלכם שומעים לא מעט במסגרת הלימודים:

  1. "את.ה לא מתאמצ.ת מספיק"

מורים נוטים לתפוס בצורה שגויה את המאמצים שתלמידיהם מציגים בכיתה. ילד שאינו מאובחן בADHD יוכל בקלות לבצע משימות מרובות, לעמוד במגבלות זמן ולהתרכז בחומר הנלמד. לעומת זאת, ילד מאובחן בADHD יתקשה בתפקודים ניהוליים שונים שנדרשים מתלמידים.

  1. "יש לך המון פוטנציאל"

אחד הקשיים הגדולים שמגיעים עם ADHD הוא חוסר היכולת לנצל במסגרת הלימודים את האינטילגנציה ואת היכולות הקוגניטיביות הגבוההות, לרוב, אצל ילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז. וכתוצאה מכך, מורים רבים יעירו לילדים בעלי ADHD ולהוריהם, כי קיים פוטנציאל רב בילד, אך שהוא אינו מנוצל היטב.

  1. "את.ה לא מקשיב.ה לי בזמן השיעור"

עוד קושי שמגיע עם ADHD הינו יכולות קשב וריכוז לקויות. ילד הלוקה בADHD יתקשה, לא פעם, להתרכז במהלך השיעור וייאבד את חוט המחשבה שלו.

  1. "תפסיק.י לזוז בכיסא"

ADHD מלווה במקרים רבים גם עם היפראקטיביות – הצורך לזוז, לפעול ולהתנועע בכל רגע נתון, ממש "קוצים בישבן". במידה והילד שלכם מקבל הרבה הערות על חוסר היכולת שלו להישאר במקום במהלך השיעור, ייתכן ומדובר בהיפר אקטיביות שנובעת מהפרעת קשב וריכוז.

  1. "השולחן שלך מבולגן"

ילדים הלוקים בהפרעות קשב וריכוז יתקשו לרוב לשמור על סדר וארגון בחפציהם האישיים, מה שתקף גם לשולחן הלימודים שלהם ולמרחב האישי. ייתכן כי חוסר היכולת לשמור על סדר וארגון ביחס לשאר הילדים בכיתה, עלול להוביל לחרדה חברתית – אבחון ADHD יכול למתן חרדות אלו תוך הקניית כלים ומיומנויות להתמודדות עם ארגון הסביבה האישית.

  1. "הכתב שלך לא מובן"

במסגרת הפרעות קשב וריכוז, יכול להיווצר גם קושי בכתיבה ברורה. ילדים עם הפרעות קשב וריכוז לרוב יכתבו בצורה לא מובנת, מסודרת או אסתטית.

  1. "את.ה כל הזמן מפריע לי"

אימפולסיביות בכיתה הינה מאפיין קלאסי של ילדים עם הפרעות קשב וריכוז. ההפרעות גורמות לילדים לפעול בצורה אימפולסיבית ולהפריע למורה, דבר שייתפס באור שלילי אצל המחנכים השונים. 

לקראת פתיחת השנה אני ממליצה לכם, ההורים לקרוא על: לפתוח את השנה עם הפרעת קשב ADHD

על מרפאת באלנס  

מרפאת באלנס, בהדרכת ד"ר שרון צחורי, שואפת לטפל בהפרעות קשב וריכוז. בנוסף, המרפאה מציעה שירותי אבחון ADHD ונתינת כלים להתמודדות עם ההפרעות הללו עוד בגיל צעיר, בכדי להקל על תהליך ההתבגרות של ילדים הלוקים בהן. לייעוץ או אבחון – צרו קשר עכשיו! 

ד"ר שרון צחורי

ד"ר שרון צחורי

רופאת ילדים, מאבחנת ומטפלת ADHD עם ניסיון של 25 שנה,
בעלת מרפאת קשב וריכוז Balance, בגני תקווה

אודות
מרפאה לטיפול ואבחון הפרעות קשב וריכוז, קרית אונו - באלנס - Balance, לוגו

מוזמנים להשאיר את הפרטים שלכם בטופס ואנו ניצור איתכם קשר בהקדם

פוסטים אחרונים

מהתקשורת

ראיון עם ד"ר צחורי - רדיו 102FM

אהבה לADHD - שיחה עם מיכל צפיר

ראיון עם ד"ר צחורי - רדיו 103FM

הכי טוב של כולנו עם ADHD - שיחה עם מעיין אדם

רשתות חברתיות